"Dęciaki" w Woli Krzysztoporskiej

DĘCIAKI” ZAGRAŁY W WOLI KRZYSZTOPORSKIEJ.

W dniu 13 maja odbył się w GOK Wola Krzysztoporska I-szy Regionalny Przegląd Amatorskich Orkiestr Dętych pod             patronatem włodarza naszej gminy. Przegląd został zorganizowany przy współpracy Fundacji Wspierania Folkloru            w Mzurkach.

Oficjalnego otwarcia dokonał Z-ca Wójta Pan Mieczysław Warszada, który skierował do wszystkich artystów bardzo ciepłe słowa oraz nawiązał do roli muzyki w życiu każdego człowieka.

Swoją obecnością przegląd zaszczycili goście – sekretarz gminy Czarnocin Pani Honorata Krajewska, dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury Pani Kamila Dubilas-Boroń oraz przedstawiciele Zarządu Fundacji w Mzurkach – Pan Jacek Kobylański, Janusz Stus, Ryszard Cieślak oraz Paweł Rychter.

Przy pulpicie akustycznym zasiadł Pan Mariusz Wieczorek.

Przegląd poprowadził sympatyczny Pan Marcin Strumiłło.

W składzie jury znalazła się para profesjonalistów z Pabianic tj. Pani Ewa Szymkiewicz – artystka operowa / mezzosopran/ oraz Pan Sławomir Bartkiewicz – multiinstrumentalista.

Do rywalizacji przystąpiły trzy orkiestry z gmin: Drużbice, Czarnocin, Wola Krzysztoporska oraz zespół instrumentalny Tembr z Wolborza.

Ocenie podlegał dobór repertuaru, wykonanie, prezentacja oraz ogólny wyraz artystyczny.

Jurry miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie wykony konkursowe miały bardzo wysoki oraz wyrównany poziom. Po dokonaniu niełatwej oceny podano werdykt:

Wyróżnienie, statuetka i nagroda 300 złotych ufundowana przez Fundację w Mzurkach trafiły do Orkiestry Dętej w Czarnocinie.

Pozostałe nagrody zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej tj.

1. Puchar dyrektora GOK-u i nagroda w kwocie 400 złotych za zajęcie III-go miejsca trafiły do Orkiestry Dętej z Gomulina,

2. Puchar przewodniczącej Rady Gminy i nagroda w wysokości 600 złotych za zajęcie II-go miejsca zostały przyznane zespołowi TEMBR z Wolborza,

3. Puchar wójta Gminy Wola Krzysztoporska miejsce i nagrodę w kwocie 800 złotych wywalczyła Orkiestra Dęta „Suchcice i okolice” z Drużbic.

Wszystkie zespoły zaprezentowały ciekawy repertuar. Oprócz piosenek marszowych i wiązanek pieśni wojskowych pojawiły się współczesne utwory w ciekawych aranżacjach tj. „Skrzydlate Ręce”, „Hallelujah” oraz wiązanki swingowo-densowe. Wykorzystano również ciekawe „wstawki” wokalne.

Pomimo, iż przegląd odbył się w Woli Krzysztoporskiej po raz pierwszy należał do bardzo udanych. Organizatorzy dziękują wszystkim za udział i zapraszają za rok.