Przy wigilijnym stole w Majkowie Dużym

Wigilijny nastrój, świąteczne dekoracje i prawdziwy festiwal potraw przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich gminy Wola Krzysztoporska. A to wszystko podczas konkursu „Stoły wigilijne – kulinarne i artystyczne dziedzictwo w potrawach i ozdobach bożonarodzeniowych”, który 7 grudnia odbył się w Domu Ludowym w Majkowie Dużym.

W wigilijny nastrój wprowadziła zebranych dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej Jolanta Kołacińska, która przypomniała adwentowe tradycje. Zabrzmiały też piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu Karoliny Majewskiej, Mariusza Wieczorka i Artura Jarzębskiego. Wszyscy, którzy tego dnia przybyli do Majkowa Dużego, podzielili się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie świąteczne życzenia. A byli wśród nich przedstawiciele władz gminy z przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Gniewaszewską i wójtem Romanem Drozdkiem, radni gminni i powiatowi, przedstawiciele GOK, bibliotek i oczywiście biorące udział w konkursie panie z 33 KGW z miejscowości: Blizin, Bogdanów, Borowa, Budków-Mzurki, Bujny, Gąski, Glina, Gomulin, Jeżów, Kacprów, Kamienna, Kozierogi, Krężna, Krężna Kolonia, Krzyżanów, Laski, Ludwików, Majków Duży, Mąkolice, Oprzężów, Parzniewice, Parzniewiczki, Pawłów Górny, Piaski, Piekary, Radziątków, Rokszyce, Siomki, Wola Krzysztoporska, Wola Rokszycka, Woźniki, Woźniki Kolonia, Wygoda oraz z działającego przy GOK Koła 50 PLUS.
Ale najważniejsze tego wieczoru były wigilijne stoły zastawione świątecznymi przysmakami i pięknie udekorowane własnoręcznie wykonanymi ozdobami. To właśnie dekoracje, potrawy i ciasta oceniała komisja konkursowa w składzie: wójt Roman Drozdek, Jan Czubała z Urzędu Gminy, przedsiębiorca i honorowy strażak Janusz Stus, komendant Zarządu Gminnego OSP Mirosław Jakubczyk, radny powiatu piotrkowskiego Ryszard Cieślak i przedstawiciel gospodarzy – prezes OSP Majków Duży Piotr Braun. Zadanie nie było proste, bo smakowitych potraw było mnóstwo. Ostatecznie jednak komisja oceniająca podjęła decyzję o przyznaniu następujących miejsc i nagród:

I miejsce KGW Majków Duży (nagroda w wysokości 700 złotych)
II miejsce Koło 50 PLUS (nagroda w wysokości 600 złotych)
III miejsce dwie nagrody równorzędne dla KGW Borowa i KGW Laski (nagrody w wysokości 500 złotych)

Pozostałe koła za udział w konkursie otrzymały dyplomy i nagrody w wysokości 400 złotych. A wręczał je wójt Roman Drozdek razem z koordynatorem KGW Marią Głowacką. Wszystkim gratulowała też przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska. Na sali pojawił się również Święty Mikołaj, który rozdawał nie tylko prezenty, ale i rózgi.
Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

(materiał UG Wola Krzysztoporska)