Uroczystości na Górach Borowskich – fotorelacja

W niedzielę 01.09.2024 r. na Górach Borowskich odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego – bohaterów walk na tym terenie, które jak co roku zgromadziły liczne grono uczestników.

W intencji poległych odprawiona przez księży: Tadeusza Mikołajczyka, ppłk Szczepana Madonia, Andrzeja Grucę, Wojciecha Gonerę została msza święta, po której odczytano apel poległych, zakończony salwą honorową.

Oprawę wojskową zapewniła Kompania Honorowa z 7 Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku pod dowództwem porucznika pilota Aleksandra Kalarusa, który reprezentował 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

W trakcie uroczystości delegacje różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd poległym.
Wzorem lat ubiegłych wręczone zostały także statuetki „Rogatywki ppor. Apoloniusza Zawilskiego”, które są wyrazem uznania za kultywowanie historii i tradycji lokalnej oraz propagowanie wartości patriotycznych.

Tegorocznymi laureatami zostali: Monika Braun – założycielka grupy „Majków Duży i okolice”, Marcin Pawlikowski – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej wyróżniony za organizację uroczystości na Górach Borowskich oraz działania na rzecz zachowania pamięci o polskim orężu, oraz Jakub Rutkowski – prezes stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich.

Na zakończenie uroczystości wójt gminy Roman Drozdek wręczył podziękowania osobom, które swoją obecnością i zaangażowaniem co roku uświetniają obchody rocznicy bitwy na Górach Borowskich. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. goście z Sandomierza, przedstawiciele wojska oraz duchowieństwa.

Uroczystości zostały zorganizowane wspólnie przez wójta gminy Romana Drozdka i Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej. W przygotowanie obchodów włączyły się również: Koła Gospodyń Wiejskich z Borowej i Bogdanowa, które przygotowały dla uczestników poczęstunek oraz tradycyjną grochówkę, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach, strażacy z OSP w Bogdanowie i Woli Krzysztoporskiej, Sołtys miejscowości Borowa Artur Jędrzejczyk oraz harcerze.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów, parlamentarzyści, wojsko, kombatanci, harcerze, strażacy, KGW, duchowni, poczty sztandarowe, nauczyciele, uczniowie szkół, młodzież oraz mieszkańcy gminy i przybyli goście. Dziękujemy.

Fot. Radosław Cieniewski