W dniu 11 października 2013 r. odbyła się po raz pierwszy w gminie Wola Krzysztoporska impreza pn.: 'Smaki Królowej Bony’, która była zwieńczeniem dwuetapowej modernizacji naszej gminnej instytucji kultury.
Remont został współfinansowany z budżetu gminy Wola Krzysztoporska i środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn.: „Umacnianie pozytywnego wizerunku Województwa Łódzkiego poprzez modernizację Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej oraz organizację imprezy kulturalnej „Smaki Królowej Bony”.
W tym dniu w godzinach rannych z miejscowości Gomulin w kierunku Woli Krzysztoporskiej wyruszył pieszy rajd, w którym udział wzięło ponad 100 uczniów z opiekunami z lokalnego Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego. Po dotarciu na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury młodzież wzięła udział w teście wiedzy na temat panowania Królowej Bony.
O godz. 1400 nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie wyremontowanego Ośrodka Kultury przez ks. kanonika Janusza Chylewskiego. Następnie na nowej, pięknej sali widowiskowej zaproszeni goście oraz pozostali uczestnicy tego oczekiwanego wydarzenia mogli obejrzeć ciekawe przedstawienie.
Spektakl składał się z kilku historycznych scen na dworze Króla Zygmunta I i Królowej Bony. Ciekawa realizacja i wspaniała gra aktorska wywołała wielokrotne, spontaniczne oklaski widowni a na zakończenie owacje na stojąco.
Spektakl został zrealizowany w oparciu o scenariusz pana Aleksandra Książczaka instruktora koła teatralnego GOK oraz pana Mariusza Wieczorka muzyka, realizatora dźwięku – pracownika GOK. W rolę Króla Zygmunta wcielił się Wójt naszej gminy pan Roman Drozdek a rolę Królowej Bony odtworzyła Katarzyna Borek. Obydwie kreacje aktorskie były świetne. Na szczególna uwagę zasłużyła rola nadwornego Stańczyka, która była udziałem zwinnego i śmiesznego Łukasza Michalaka. Wszyscy pozostali aktorzy czyli: dwórki, dworzanie, służba, muzycy oraz rycerze również bardzo dobrze zagrali. Realizacja przedstawienia była godna podziwu, a ciekawe dialogi, taniec i śpiew przeniosły widzów do czasów panowania wielkiej reformatorki, jaką była przybyła do naszego kraju włoszka Bona Sforza. Następnie dworzanie wyszli z widzami na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odbyły się pokazy rycerskie i gry plebejskie. Było również „wybuchowo” bowiem nie lada atrakcją okazało się odpalenie armaty czarnoprochowej przez włodarza naszej gminy.
W nawiązaniu do faktu zreformowania polskiej kuchni przez Królową Bonę odbył się konkurs kulinarny na bazie warzyw i przypraw korzennych w konkurencjach na: sporządzenie na czas najlepszej sałatki warzywnej, najdłuższy makaron, najsmaczniejszą pizzę, zupę oraz najładniejszą dekoracje stołu. Do konkursu chętnie przystąpiły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy, które za udział otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Dla osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem odbyła się również prelekcja, która została wygłoszona przez specjalistę – dietetyka. Ponadto uczestnicy mogli poczęstować się /bezpłatnie/ pyszną zupą warzywna, która okazała się rajem dla podniebienia. Na zakończenie imprezy zagrał zespół Karczmarze, który zachęcił miłośników tańca i muzyki do wspólnej zabawy konkursem karaoke z nagrodami.
Dzięki nawiązaniu do wątku historycznego z czasów renesansu otwarcie zmodernizowanego Gminnego Ośrodka Kultury okazało się ciekawym, niecodziennym kulturalnym wydarzeniem. Dotychczas prowadzona działalność Gminnego Ośrodka Kultury zamykała się w granicach powiatu piotrkowskiego. Impreza pn.: ”Smaki Królowej Bony” miała szeroki zasięg, ponieważ Bona była Królową całej Polski.