Życie i kultura w średniowieczu

W dniu 3 kwietnia w GOKu w Woli Krzysztoporskiej odbył się pokaz historyczny dla uczniów naszej szkoły. Podzielony był na dwie części: „Życie i kultura w średniowieczu” oraz „ Wrzesień 1939 r.”. Pierwsza część przeznaczona była dla klas „0” – V , a dzięki niej uczniowie mogli zapoznać się z kulturą i zwyczajami rycerskimi w Europie. Poznali elementy zbroi rycerskiej, obejrzeli inscenizację pasowania na rycerza oraz dowiedzieli się jakimi cechami powinien odznaczać się rycerz.

Każdy uczestnik mógł zapoznać się z rekwizytami takimi jak repliki mieczy, zbroi, buzdyganów, kopii, korbaczy, kolczugi oraz toporów. W drugiej części grupa artystyczna Rekonstrukto zaprezentowała starszym uczniom pokaz historyczny pod hasłem „ O tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”.

Podczas pokazu artyści omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, rekonstrukcje z udziałem publiczności, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie. Zaprezentowano także musztrę i sprzęt bojowy. Pokaz dostarczył wszystkim wielu wrażeń.

Bez wątpienia największą atrakcją dla dzieci i młodzieży była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów o tematyce wojskowej – repliki broni, sprawdzenia, jak ciężki był to sprzęt, uczniowie mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną.